web_IMG_2022

Čo je to barefoot ?

Barefoot, slovo a smer, ktoré alebo ktorý naberá v posledných rokoch na intenzite. Mnoho ľudí na to pozerá z úžasom, niekto tomu „nadáva“ do moderných výmyslov, no je nutné povedať, že barefoot v preklade znamena „naboso“, a to tu bolo odjakživa. Ľudia kedysi chodili úplne bosí a považovali to za úplne prirodzené.

Nejde o módny trend, lebo ak by sme mali nosiť topánky, narodili by sme sa s nimi. V poslednej dobe sa veľa ľudí začalo zaujímať o svoje zdravie a zisťujú, že „bosá chôdza“ je pre nich prospešná.
A keďže nie všade sa dá v dnešnom svete chodiť naboso, vznikla barefoot obuv, tzv. bosá obuv, ktorá rešpektuje tvar a funkciu chodidla. Jej cieľom je napodobniť chôdzu naboso, poskytnúť chodidlu dostatok priestoru na pohyb a tiež zachovať kontakt s povrchom a nohu tak stimulovať.

Prečo obúvať deti či seba do barefoot?
Ľudské chodidlo sa z 99% rodí zdravé a až následné obutie topánok jeho funkciu znižuje. Ak si zoberieme detské chodidlo a budeme ho sledovať, prídeme na to, že je to majstrovské dielo prírody a funguje dokonale, ak mu necháme priestor sa vyvíjať a pracovať správne. Ak budeme sledovať bosú detskú nôžku prídeme nato, čo všetko dokáže. Rozťahovať, sťahovať prsty, postaviť sa na špičky, čupnúť si s dokonalou stabilitou, používať prsty pri chôdzi či palec na stabilizáciu pohybu a množstvo ďalších funkcií, ktoré rastú a naberajú na sile posilňovaním chodidla a tela, ako dieťa rastie (napr. stabilná a pružná priečna a pozdĺžna klenba, ktorá pomáha spracovávať dobre rôzne povrchy). Stále platí, ak je chodidlo funkčné a zdravé dokáže spracovať správne akýkoľvek povrch a je jedno či je to betón, tráva, kamene apod.

Aby nohy aj naďalej fungovali takto dokonale, je potrebné im nechať priestor aj v topánke. Pri bežnej obuvi sa nerešpektuje zväčša tvar nohy, znižuje sa aktivita svalov a funkcia nervových zakonečení na nohe (ktorých je mimochodom 200 000), dochádza k poklesu klenby a nohy prestávajú plniť funkciu, na ktorú boli stvorené. Až 70 % informácií, ktoré dostáva mozog o pohybe pochádza z nervových zakončení, ktoré sú umiestnené na chodidlách.

Na toto všetko berie barefoot obuv ohľad a spĺňa nasledovné pricípy:

1. správny tvar a šírka špičky pre prsty
Aby mohli prsty správne pracovať, tak ako pracujú naboso. Je nutné poznať šírku v prstovej časti a podľa toho vyberať približne rovnako široku topánku v tejto časti. Na strane palaca sa špička nesmie zužovať (ako to vidíme pri bežnej obuvi) a musí kopírovať tvar chodidla.

2. ľahkosť topánky a jej pružný materiál, z ktorého je vyrobený zvršok topánky, bez spevnenej päty
Trvdý zvršok topánky príp. spevnená päta pripomína nohu v sádre a členok ochabuje. Aby nedochádzalo k umelej podpore päty či členku. Tak isto tu zohráva úlohu váha topánok. Topánka musí byť lahká, aby nezaťažovala pohybový aparát pri samotnom pohybe.

3. ohybnosť podrážky priečne ale aj pozdĺžne
Aby noha vedela byť v neustálom kontakte s povrchom, po ktorom kráča a aby vedeli jej svaly adekvátne reagovať na daný povrch.

4. nulový sklon podrážky – podrážka bez opätku (nulový drop)
Už len 3mm sklon alebo drop na päte zmení úplne ťažiško tela a spôsobí jeho nesprávne držanie, skracuje šlachy. Ak je podrážka vyvýšená pod pätou, mení sa stereotyp chôdze, mení sa ťažisko, človek začína dupať na päty, a to sa odráža ďalej na celom tele.

5. podrážka hrúbky do 5 mm, začínajúci chodec ideálne do 3 mm
Pretože hrubá a neohybná podrážka, nám zabraňuje vnímať naše prirodzené tlmiace mechanizmy a spôsobuje, že chodidlo si zvykne iba na ten istý jeden povrch – rovnú podrážku v topánke.

6. správny tvar a šírka špičky pre prsty
Aby mohli prsty správne pracovať, tak ako pracujú naboso. Je nutné poznať šírku v prstovej časti a podľa toho vyberať približne rovnako široku topánku v tejto časti. Na strane palaca sa špička nesmie zužovať (ako to vidíme pri bežnej obuvi) a musí kopírovať tvar chodidla.

7. bez stielky s podporou klenby
Pretoža umelá podpora klenby sa správa pasívne, svaly neposilňujú, práve naopak ochabujú vplyvom pasívnej polohy a podpory klenby vankúšikom. Tu treba povedať, že klenba na chodidle sa tvorí aktívnym pohybom (keďže ju držia svaly), nie statickým držaním vankúšikom pod ňou. Prvé náznaky klenby môžeme badať u detí, keď zmizne tukový vankúšik pod ňou, a to je veľmi individuálne, kedy by to malo byť 🙂 Takže ak sa obúvate, obúvajte seba aj svoje deti rozumne a s rozumom 🙂 hlavne nech tie prsty majú svoju slobodu a môžu plniť funckiu, na ktorú sú evolučne pripravené 🙂 Barefoot obuv, teda nie je nijaký výmysel moderných „bioekoraw“ mamičiek. Barefoot tu vždy bol (a verím, že aj bude) a v dnešnej dobe sledujeme návrat späť k zdravému chodidlu, zdravej chôdzi a zdravému životnému štýlu.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Close Menu
×

Cart