IMG_0144

Ako správne merať nohy, či kedy obuť dieťa prvýkrát?

Prečo je dôležité nohu správne odmerať? Ako nato? Čo Vám môže pomôcť? Kedy a ako obúvať do prvých topánok

Základom pri výbere barefoot obuvi, vhodnej barefoot obuvi pre daný tup nožičky, je poznať rozmery nôh. Barefoot obuv nájdte v rôznych šírkach a preto je veľmi dôležité okrem dĺźky nohy poznať aj jej šírku, ideálne aj výšku priehlavku či typ päty a členku. Vtedy aj my vieme na 90 % identifikovať, ktorá topánočka Vášmu dieťatku či Vám sadne. Uľahčia nám to aj fotky nožičiek v stoji. Zvyšných 10 percent je tu preto, že vždy je lepšie vidieť osobne, vyskúšať a s určitosťou povedať: “Áno, táto topánočka sadla perfektne!”

K takémuto nákresu sa chcem dopracovať 🙂 Tak poďme nato!

Pred samotným návodom máme pre vás pár tipov, aby bolo meranie jednoduchšie:

  • maličké deti, ktoré majú problém postáť na mieste, preto ich môže niekto druhý zabávať a vy sa budete môcť venovať iba nôžkam,
  • papier, na ktorom stoja deti môžete prilepiť v rohoch o zem
  • najlepšie sa obkresľujú nohy s čo najkratšou ceruzkou, vyhnite sa perám a hrubým fixkám,
  • ak dieťa nechce stáť na papieri, nôžku mu môžete obkresliť aj na parapete, stole alebo kuchynskej linke, kde mu dovolíte robiť to čo má inokedy zakázané, napr. stáť na parapete a pozerať von oknom :),
  • ak si nie ste istí meraním, opakujte ho viac dní po sebe, ideálne k večeru, kedy sú nôžky prekrvené,
  • ak chcete zistiť vlastné rozmery nôh, požiadajte niekoho, nech vám ich obkreslí, aby ste sa vyhli odchýlkam,
  • nohy meriame vždy zaťažené, lebo noha v záťaži má aj o centimeter viac ako “navoľno”. To overíme tak, že skontrolujeme či sú kolienka prepnuté.
K meraniu postačí papier, ceruzka, pravítko s uhlomerom a kopec trpezlivosti 🙂

A teraz samotný postup! Potrebujete zistiť hlavne dva údaje – dĺžku a šírku nôh. Dieťa sa postaví na papier nohami vedľa seba, nesmie sa o nič opierať. Zhora jemne nôžku zatlačíte a ceruzkou obkreslíte nôžku. Ceruzku sa snažte viesť kolmo, čo najbližšie k nohe. Pozor na prsty, aby sa nedostali medzi ceruzku a nohu.

Pršteky pri obkreslovaní pritlačíme, aby sa vystreli.

Ak je dieťatko netrpezlivé, obkreslite len prvé dva prsty, boky v prednej časti v okoli pod prstami do polky chodidla a oblasť (obluk) za pätou. 

Dĺžku odmerajte od stredu päty po stred najdlhšieho prsta – palec alebo druhý prst (pokiaľ je druhý prst dlhší ako prvý ). Výsledná hodnota je dĺžka nohy. Rovnako postupujte aj pri druhej nohe.

Pred zisťovaním šírky si narysujte os chodidla od stredu päty do stredu druhého prsta. Na túto os urobte kolmicu na úrovni pod malíčkom. Dĺžka tejto kolmice, ktorá sa pretína s obkresom je šírka nohy. Rovnako postupujte aj pri druhej nohe.

Modrá prerušovaná čiara – os chodidla, zelená čiara – dĺžka chodidla, červená čiara (kolmica na os) – šírka chodidla.

K nameraným hodnotám je potrebné prirátať nadmerok – priestor navyše potrebný na prácu prstov a rast nôh. Ide o akúsi rezervu, ktorú potrebujú nohy, aby sa mohli pri chôdzi rozšíriť, prsty rozprestrieť a tiež nejaké miesto do dĺžky pre prípad rastu nôh. Rozlišujeme teda nadmerok do dĺžky a do šírky.

Nadmerok do šírky by mal byť aspoň 2mm. Tu je však potrebné povedať, že niektoré topánočky pusita do šírky oproti nameraným hodnotám eshopu, a to v závislosti od výšky priehlavku či poddajnosti materiálu.

Nadmerok do dĺžky pre menšie deti a začínajúcich chodcov by mal byť maximálne 0,8 – 1cm. Pre väčšie deti a skúsenejších chodcov maximálne 1,2cm. Aj tu však platí výnimka – do letných sandál, papučiek, gumákov a obuvi s vonkajším švom odporúčame maximálne 0,8-0,9cm. Niekedy sa však pri vhodnom type topánočiek netrafíte presne do rozmeru vúrobcu, vtedy by som výber čísla konzultovala s predajcom, ktorý to už má v oku a poradí, čo bude lepšie pre daný typ nožičky.

Meradlo +12 meria s nadmerkom 1,2cm.

Ak meriame s meradlom +12, je potrebné dbať nato, aby najväčší prštek (vo väčšine prípadov je to palec na nohe, no nevylučuje sa ani druhy prst), zapadol presne do žliabku na meradle. Palček pred odčítaním hodnoty na meradle zatlačte, aby sa vyrovnal. Tu Vám meradlo odmeria nôžku už s odporúčaným nadmerkom 1,2cm. Takže ak chcete reálny rozmer nožičky, odpočítajte 1,2 cm. Ak má dieťatko najdhlší druhý prst, do žliabku nasmerujeme ten. Pozor, aby sa meradlo pod záťažou nohy pod ňou neskrútilo a nezvlnilo, výsledok môže byť potom nepresný. Meradlom +12 neodporúčame merať začínajúcich chodcov, ktorí neobstoja.

Meranie na meradle +12 (najdlhší palec)
Meranie na meradle +12 (najdlhší druhý prst)

AKO VYBRAŤ VHODNÚ OBUV

Prvým krokom pri výbere vhodnej obuvi je zistiť rozmery nôh – dĺžku a šírku. Tiež je potrebné zohľadniť tvar nožičiek a vek dieťatka. Tvar špičky je spolu s vhodnými vnútornými rozmermi najdôležitejšie kritérium pri výbere vhodnej obuvi. Obuv vyberáme až keď je dieťatko chodec. Teda dokáže prejsť samostatne pár krokov, vie sa zastaviť, otočiť sa v priestore, čupnúť si, vstať a pokračovať ďalej v chôdzi. Doma je detským nôžkam najlepšie naboso alebo v dostatočne prispôsobivých ponožkách, max. koženej capačke.

Úplne naboso pracuje detská nožička najlepšie.

Malé detičky a prvé kroky

Toto obdobie je veľmi dôležité pre ďalší vývin nožičiek, aby nôžky neboli obmedzované topánkami. Na prvé krôčky v exteriéri sú najideálnejšie capačky s koženou podrážkou, ktoré neobmedzujú nôžky a prstíky v pohybe. Ak je vonku vlhko, dobre poslúžia topánočky s úplne mäkkou gumenou podrážkou, napr. Froddo Prewalkers, Old Soles Bambini či Cheer, Bobux Xplorer v jemnučkou podrážkou alebo návleky Stonz, ktoré využijete aj v zime. Alternatívy a obuv s tvrdou podrážkou nie sú vhodné.

Na fotke moj syn, ktorý prechodil celé prvé leto v kožených capačkách Liliputi 🙂

Taktiež z fyziologického hľadiska odporúčame nenútiť deti chodiť pokiaľ nie sú nato pripravené, nepomáhať im v chodzi a určite ich nevodiť za ručičky. Obúvame dieťa až keď vie chodiť samo.

Obuv by mala mať čo najtenšiu podrážku, ktorá je ohybná ľahko do všetkých smerov, tiež ohybnú pätu a oblasť okolo členku. Nemali by byť vyššie nad členok. Je to dôležité z dôvodu, aby svaly mohli zostať aktívne a neboli obmedzované a tvarované topánkou.

Bundgaard Prewalkers s najtenšou 3mm podrážkou.

Väčšie deti a skúsenejší chodci

V tejto kategórii už nie sme „obmedzovaní“ kritériami na prvé kroky. Vhodnú obuv vyberáme na základe rozmerov nôh. Ponuka je veľká, vyberať si môžete z obuvi pre rôzne typy a tvary nôh. V zimnom období môžu deti nosiť aj vyššie čižmy, zvládnu už aj gumáky, tuhšie podrážky. Tu pozor, gumák nikdy nebude barefoot a chôdzu v nich odporúčame obmedziť na potrebné minimum. V gumáčikoch dokážu deti bezproblémovo chodiť až medzi 2-3 rokom života, aj tu je to však individuálne.

Ako merať priehlavok, ako určíme či je nožička normálne široká či široka, akú ma dieťa pätu či členok si povieme v nasledujúcom príspevku na našom Blogu 🙂

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte sa nás opýtať.

Tento článok vznikol v spolupaci s Teréziou Sopkovou z www.stastnenozky.sk

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Close Menu
×

Cart